Bugün - 17 Şubat 2020 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Yazar Detayları

SELAHATTİN SAYGINER “Karış Karış Kahramanmaraş“

SELAHATTİN SAYGINER  “Karış Karış Kahramanmaraş“ - KASKİ ‘DE SULAR NEDEN BULANIK

KASKİ ‘DE SULAR NEDEN BULANIK
Yazı Tarihi: 2 Ağustos 2019 Cuma

  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi KASKİ (Kahramanmaraş su ve kanalizasyon İdaresi) Beş yıldan fazla bir süredir bu isim ve yapılanmayla tüm Kahramanmaraş sınırları içerisinde hizmet vermeye devam ediyor.
  Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve tüm altyapısını iyi bilenlerden birisi olduğuma inandığım için memleket menfaati namına yazmam gerektiğini düşündüm.

   Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve birimlerinden özellikle KASKİ, önceleri belediyenin en Metruk binalarında hizmet verirken, şimdi en yeni ve güzel binalarında hizmet veriyor.

   İmkânlar çoğaldıkça bazı değerler maalesef azalıyor. Yalnız eski çalışanlardan bazıları Adam gibi adamlardı ve nerdeyse tek başlarına şehrin kahrını tek başlarına çekerlerdi.Fakat onların bir kısmı rahmetli ,bir kısmı emekli ve bir kısmı kızağa çekildiler yada başka kurumlara gittiler.

   Beş yıl önce KASKİ yapılanırken Onların Bazı Amirleri, kalfaları ve çırakları iş başa düşünce, çok kısa zamanda sadece Merkezde değil on bir ilçede gece gündüz çalışarak fedakârlık yaptılar ve teşkilatlanıp düzen kurdular. Tabii onlarla birlikte hizmet alımı işini gerçekleştiren taşeron firmalarında emeği inkar edilemez.

  Fakat zaman içerisinde o çalışanlarla birlikte, taşeron firmalarda bir bir tasfiye edildiler.

  Memleket büyüdü ama beyinler hep küçük kaldı. Yola çıkılanlar yolda bulunanlarla ahbap çavuş ilişkisiyle değiştirildi. İşin vahimi yolda bulunanların bu dava ile hiç bir bağları olmamasına rağmen sadece duygusal ilişkilerin ön planda tutulması daha garipti.
   Köprünün altından çok dereler aktı, musluklardan çok sular aktı. Şehrin eski mahalle ve sokaklarındaki, eskimiş su şebekelerinden dolayı en az %50 suyumuz boşa akmaktadır.


   Belediyede ve KASKİ’de değişenler, değişmeyenler, değiştirilemeyenler ve değişime ayak uyduramayanlar olarak bir kaç grup bulunmaktadır. O yüzden birlik olmayınca bir türlü sular durulmuyor.


    KASKİ’de değişmeyenlerin  çoğu mutad işleriyle uğraşmaya devam ede dursun, bazı eski siyasi ve menfaat grupları KASKİ’nin devasa bütçesi ve yönetimiyle ilgilenmeye devam etmektedirler.

   Kendilerince bir şeylere ayar vermeye çalışıyorlar ama son beş yıldır musluklar bir türlü ayar tutmuyor nedense.ya su sızdırıyor yada bulanık akıtıyor.

   Eski başkanın bin bir Ümit’lerle getirdiği altın oku, Elbistan’daki su krizinden sonra gümüş oka önüştürülerek merkeze çekilmiştir. Kışın kaloriferli, yazın klimalı odada “Oh Yan gel yat, her aybaşı gelsin bizim kınalı at.” Bari adamın önünü açında başka bir kurumda iş yapsın. Bu sadece bir örnek. Bu konu başka tüm kurumlarda da var maalesef.


  Tüm ara boşluklarda yinede değişmeyen çekirdek demirbaş kadro ile vekâleten yola devam ediliyor.

  Madem mevcut çedirdek kadroya bu kadar güveniyorsunuz adam akıllı çekin köşeye sırtını sıvazlayın, verin morali işlerine devam etsinler. Yok eğer güvenmiyorsanız tamamen takımı dağıtın ve sıfırdan bir kadro kurun ama yerli olsun. Gelelim güncel konulara ve meselelere.


  31 Mart seçimlerinden sonra yeni başkanımız Hayrettin GÜNGÖR beyin ve siyasilerin ilk icraatlarından birisi KASKİ’nin Genel müdürünü değiştirmesi oldu. En bütçeli ve en önemli makama Doç. Dr. etiketli biri atanmıştır artık. Ankara kaybedilince orada değerlendirilmesi düşünülen birisi kaybedilmemeliydi ve adam kıtlığı! Çekilen Kahramanmaraş İçin artık bulunmaz bir nimetti. İlk icraatları haliyle sil baştan kadro değişimiydi. Buna zaten yerli olmayan mevcut taşeron firmalar yerine yine yerli olmayanları getirme girişimleri de dâhil.

   Yeni Genel Müdür Ehliyet ve Liyakatten uzak yöneticileri kurtarıcı olarak getirmiş ve    KASKİ’ deki tüm herkesi hırsız ve beceriksiz gözüyle görmeler ve aralarında Genel müdürlük makamına vekâlet etmiş, daire başkanlığı yapmış memleket çocuğu yöneticileri bir gecede etkisiz yetkisiz hale dönüştürüp, daha dün kendi alt birimlerindeki yöneticilerinde altına vermişler ve kapı girişlerindeki yıkık dökük koltuk ve masalar verilerek rencide edilmişlerdir. Bu adamlardan bu kurumda ve Belediyenin herhangi bir biriminde artık nasıl bir verim beklenebilir ki.

  Adamlar hırsızdı! Niye bu günü beklediniz, yok değilse neden böyle muamele. Yarın bu insanlara muhtaç olursanız hiç şaşmam. Bakacağınız yüze tükürmemek lazım.


  Bu arada Doç. Doktorumuz hiç bir vatandaşa, alacaklıya ve muhtarlara hiç bir randevu vermeyerek adeta kapalı kapılar arkasında üç aydır inzivaya çekilerek KASKİ’nin ve Ak Partinin geleceğini nasıl parlatırım! Diye düşünürken bir bakmışız aylar geçivermiş.

  Hemen şikâyetler arkası arkasına çoğalınca Siyasi irade anında devreye girmek zorunda kalmış ve istifası geciktirilmeden kamuoyuna ilan edilmiştir.

  Yalnız memleketimizde bu kadar adam kıtlığı! Var ki, Doç. Doktorumuzdan yeni bir Prof. bulana kadar görevde kalması konusunda kendisinden ricada bulunulmuş.

  Yalnız Siyasi irade bilmiyor ki Doç. ve ekibi KASKİ’de her kaldığı dakika hem tüm KASKİ çalışanlarına, hem şehre ve Ak Partiye Dolayısıyla REİS’E zarar vermektedir.

   Neyse ki istifasından sonra daha fazla kalmadı ve Kayseride soluğu aldı.

   Bu olaydan sonra sayın Başkanın kadro konusunda çok daha titiz ve dikkatli olması gerekmektedir. Başarılı olmak istiyorsa ki, olmak zorunda bundan sonraki tüm kadro belirlemelerinde siyasi iradenin her tavsiye ettiğini kabul etmemelidir. Yoksa yarın fatura yine kendisine kesilir.


Sayın yetkililerimiz


Taşıma su ile değirmen dönmez. Sürekli akan su lazım. Dışarıdan doldurma kadrolarla bu su akmaz.

  Akarsa da bulanık! Akar. Buda sağlığa zararlıdır, önce memleketimize sonrada REİS’E zarar verir.
  Bir takımda Çekirdek kadroyu koruyamazsan bir üst lige çıksan dahi tekrar düşersin. Çünkü uyum çok önemli. Şimdiki Fenerbahçe’nin hali ortada.
  Otuz yıl önce Kahramanmaraş spor 1. Lige çıktığında mevcut kadrodaki, yerli Özdemir’den tutunda Şifo Mehmet’e kadar bunlar 1.ligi götüremez deyip çekirdek kadroya sahip çıkamamış, tüm futbolcuları satmış ve takımı dağıtmıştık. Sonuç, Maraş Spor gelenden gidenden 3-5 yedi, aynı yıl ligden düştü ve hala alt liglerde sürünmeye devam ediyor.

  Maç oynanırken oyuncu değiştirme işi hızlı ve sonuç odaklı yapılmazsa gol yersin. Hele bu teknik direktörse takımı dağıtırsın.

  Takımı dağıtmamak adına oyuncuların en iyisini ve yerlisini bulana kadar mevcut kadroya sahip çıkmazsan ligden değil seni iktidardan düşürürler.

   Mevcut iktidara bu memleketin ve mazlumların daha çok ihtiyacı var. Onun için Takım daha fazla dağılmadan, yerlinin en iyisinde mi karar kılınacak yoksa Doç. yerine Prof’ mu bulunacak bulun yoksa yakında Kahramanmaraş’a geldiğinde REİS sizi dağıtır, Benden söylemesi.

                                                                                                             Selahattin SEVMEZ

 
İletişim E-Posta: www.gonulradyo.com - Telefon: 05304261616
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

AK(P)’NİN P’Sİ!
ADAM GİBİ ADAM OLMAK!
TAŞLAŞMIŞ YÜREKLER VE TAŞ MEDRESE!
BU RÜZGÂR BİTMEMELİ
UNUTMAK İHANETTİR!
KİTABI KİTABINA UYDURMAK!
BU ŞARKI BURADA BİTMEZ
KAHRAMANMARAŞ'TA DEPREM !
KENDİMİZE GELELİM BEYLER!
YA YAPACAĞIZ YA DA YAKACAĞIZ !!
ÖMERLER ARANIYOR!
AŞURE’DE BİR LEZZET TANESİ OLABİLMEK !
KENT KONSEYLERİ NEDEN YOK !
NEYİN KURBANIYIZ!
KASKİ ‘DE SULAR NEDEN BULANIK
15 TEMMUZ RUHU
“AK Partinin Kurtuluş Reçetesi”
BEKA İÇİN İSTANBUL’MU!
BÜYÜK KÖYDEN BÜYÜK ŞEHRE
VAKİT 3G VAKTİDİR
GÜNGÖR’LE GÜN GÖRMEK
SON VİRAJ
KARIŞ KARIŞ KAHRAMANMARAŞ
Diğer Yazarlar

“KARDEŞ KARDEŞE BORÇ VERMEZ”
İSLAM EKONOMİ MODELİNİN İLKE VE AMAÇLARINA TARİHSEL BİR BAKIŞ
YALAKALIĞIN MODASI GEÇMİYOR
HAYAT MI? SEN Mİ?
ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ NE YAPMAK İSTİYOR?
EN ACI
AK(P)’NİN P’Sİ!
LİYAKAT
ADIMIZ KUDÜS
Doğunun İnsan Tezi
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Adaleti Nedir? (1)
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1595 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü272 Kişi (%13 )

Toplam 2077 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1871 - Şeyh Şamil (rh.)'ın Medine'de vefatı.
1926 - Medeni Kanun TBMM'de kabul edildi.
1918 - Tonya,Akçaabat ve Tercan'ın kurtuluşu.
2006 - Fırtına
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser
(Konfüçyus)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms