Bugün - 26 Şubat 2020 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Yazar Detayları

SELAHATTİN SAYGINER “Karış Karış Kahramanmaraş“

SELAHATTİN SAYGINER  “Karış Karış Kahramanmaraş“ - BÜYÜK KÖYDEN BÜYÜK ŞEHRE

BÜYÜK KÖYDEN BÜYÜK ŞEHRE
Yazı Tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba

  Seçimler bitti, Şehr-i Eminlerimiz mazbatalarını alıp görevlerine başladılar. Allah memleketimiz için hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin İnşallah. İlk günler, davetler ve kabullerle geçti. İstisnalar hariç; yağcılar, yalakalar, dalkavuklar ve menfaat grupları her zaman olduğu gibi bu dönemde de kuşatma harekâtındalar.Her zaman olduğu gibi inşallah bu seferki kuşatma harekâtları başarısızlıkla sonuçlanır ve Şehr-i Eminlerimiz şehre hizmet noktasında kamunun imkânlarını hiçbir etki altında kalmadan yine kamuya harcama fırsatını yakalarlar.

  Özellikle bu dönem şehrimiz için bir kazanç olarak gördüğümüz Hayrettin Başkanın, bu tür hamlelere pabuç bırakmayacağına inanmak istiyoruz. Kampanya ve kabuller dönemi zarfında, tecrübeli bir bürokrat olarak, etrafını kuşatmaya çalışan menfaat çevrelerini tanıdığını ümit ediyoruz. Artık kabuller bitmeli ve bir an önce halkımızın gözüne ve gönlüne ve cebine dokunacak projeler hayata geçirilmeye başlanmalıdır.

  Hayrettin Başkan ve merkez ilçe başkanlarının üçlü bir saç ayağı gibi sağlam ve uyumlu duruşlarının, diğer ilçelerimize de örnek olmasını bekliyor muhteşem bir üçlü oluşturmalarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

  Bir önceki yazımızda Vakit 3G vakti demiş, kadim şehrimiz için göz göze, diz dize, gönül gönüle verip; GÖNÜL ALMA, GÖNÜL YAPMA VE GÖNÜLLER FETHETME ZAMANI demiştik. Bu düşünce hiçbir zaman kenara atılmadan her işimizin ölçüsü olmalıdır.

  Kadim Şehrimiz Kahramanmaraş’ımızda artık icraat zamanı. İlk yapılması gerekenleri maddeler halinde yazalım ki akılarda kalsın ve önceliğimizi bilelim.

1-Danışmanlar ve kadrolar:

 ‘Danışan dağlar aşmış, danışmayan yolda şaşmış’ atasözümüzden esinlenerek Başkanlarımız Danışman kadrosunu çok güçlü tutmalıdırlar. Kadim şehrimiz Kahramanmaraş’ımızı hak ettiği yere getirebilmek için gururu kibri bir kenara bırakıp Ortak aklı devreye sokmak zorundayız. Akıllı Başkan başkalarının aklından en azami derecede faydalanmasını bilendir.

  Kadro seçimi sayın başkanlarımızın başarılı ve kalıcı olmalarının yanı sıra görevi bittikten sonra da halkın arasında olmasının olmazsa olmazıdır. Kadroları belirlerken 3G ye sadık, 3Z ye azami dikkat etmek şarttır.Dengeleri korumak adına, o siyasetçinin adamı, bu zenginin dayatması, şu cemaatin hatırına göre kadro belirlemeye çalışılırsa eski tas eski hamam olur ve hiçbir şey değişmez. Hele hele derin belediye devreye girerse vay halimize. Her başkan döneminde dokunulmazlıklarına dokunulamayan , dokunulmazlara dokunulamaması durumunda vay güzel memleketimin haline.

   Şu anki mevcut kadrolar Liyakat, Ehliyet ve Konusunda Uzmanlık esasına göre istisnalar hariç sil baştan yenilenmelidir.  Özellikle de Edebiyatın, Şiirin ve Kültürün Başkenti Kahramanmaraş unvanlarının ulusal ve uluslararası arenada tescil edilebilmesi için bu alandaki kadroların tamamen sil baştan yenilenmesi gerekmektedir.

  Bu alanlardaki başarımız bize “MEDENİYETİN BAŞKENTİ KAHRAMANMARAŞ“ unvanını da kazandıracaktır Allah’ın izniyle. Yeter ki inanalım ve temelleri sağlam atalım. Bu dönemde Ümmetin ve Ülkemizin buna şiddetle ihtiyacı var ve bizim tarihi derinliklerimizde bu cevher mevcut. Yeter ki o cevherin bilincinde olan idarecileri keşfedip fırsat tanıyalım. Diğer alanlardaki değişikliler bu temel kıstas üzerine inşa edilmelidir.

   Belediyelerimiz artık yol, kaldırım, su, kanalizasyon, temizlik işlerini icraat olarak görmemelidirler. Yol medeniyettir, su hayattır, kanalizasyon zaruridir, temizlik imandandır. Bunlar artık olmazsa olmaz zaruri hizmetlerdir. Yalnız yol yaparken yolsuzluk yapılırsa o yol bizi medeniyete götürmez. Götürse götürse kanalizasyona götürür. Temiz yapılmayan temizlik, bizi götürse götürse ilahi temyize götürür ki orada torpil ve bizi savunacak avukatlık müessesesi maalesef yok.

  Bu bilinç ve şuurla medeniyetimizin taşları ilmek ilmek döşenmelidir. Bu taşların altına serilen kumdan ve çimentodan çalmayacak ustalara ihtiyacımız vardır. Medeniyetimizin yeniden inşası için, bu şehrin İmarı ve toplumun Islahı birinci öncelikli gayemiz olmalıdır. Bunu da Büyükşehir Belediye Başkanımızın öncülüğünde ortak aklı ön plana çıkararak, katılımcı meşveret ve kurumsal önderlik misyonu ile yapmak zorundayız.

2- Kadrolar ve Danışmanların yaptıkları tüm icraatların “Güven Esas kontrol şart ‘ prensibine göre tarafsız ve konusunda uzman kişiler tarafından denetlenmesi sağlanmalıdır.

3-  Büyük Köyden Büyük Şehre;

Biraz ağır bir ifade ama “İstiklalin, Edebiyatın ,Şiirin ve Dondurmanın başkenti Kahramanmaraş” unvanlarına sahip olan şehrimizin, aynı zamanda ”Kültürümüzün ve Medeniyetimizin Başkenti Kahramanmaraş“ unvanlarına da sahip olabilmesi için öncelikle Büyük Köy görünümünden bir an önce kurtulması gerekmektedir. Bunun için ilk yapılması gerekenlerden sadece bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

3-1- Kahramanmaraş’ımızın ilk önce şehir girişleri, Güneyde Nurdağı’ndan, Batıda Göksun’dan, Doğuda Narlı girişinden; Madalyalı kavşağa kadar olan bölümü sağlı sollu olarak,gece kondu görüntüsünden bir an önce kurtulması gerekmektedir.

3-2-  “Üç   Ayrı Girişe, Üç Ayrı Şehir  Kapısı”:

  Şehrimizi temsilen yarışma ile belirlenecek ve dünyada ses getirecek üç ayrı proje acil olarak hayata geçirilmelidir. Bir tanesi “Dondurmanın Başkenti”, Bir tanesi “Edebiyatın ve Şiirin Başkenti”, diğeri ise “ İstiklalin Başkenti” Kahramanmaraş’ımızı tanıtan mekanlar oluşturulmalıdır.

3-3- Şehir merkezimizdeki tarihi, kültürel, turizm ve ticari mekânlarımız, inanç turizm merkezlerimiz ve kayak merkezi yol güzergâhı sağlı sollu olarak  “Temiz Çevre, Temiz Cephe” projesiyle tamamen yenilenmeli ve en azından bir gözden geçirilmelidir. İç ve dış turizm, şehrimiz ekonomisi için can suyudur.

3-4- Kapalı çarşı, demirciler çarşısı ve etrafı tamamen iç ve dış turizme hizmet eden bir mekân olarak, Maraş Yöresel ürünler, tüm el sanatları ve Kültürümüzün tanıtıldığı, alınıp satıldığı bir bölge haline dönüştürülmelidir. Bu bölgedeki ilgisiz işyerleri için farklı mekânlar oluşturulmalıdır. Bu bölge tamamen mastır turizm bölgesi ilan edilmelidir. Çarşı merkezindeki tüm metruk yapılar temiz cephe projesiyle elden geçirilmelidir.

  Kahramanmaraş’ımız için yapılacak çok daha güzel farklı projelerimiz El betteki vardır. İlk etapta ana güzergâhlarımızın gece kondu görünümünden kurtulması için bunların bir an önce yapılmasının elzem olduğuna inanıyoruz. İlgililerin dikkate almasını ümit ediyor, Kahramanmaraş sevdalısı biri olarak doğru bildiklerimizi söylemeye ve yazmaya devam edeceğiz.

  Not: Burada önerdiğimiz projelerin detayları ile ilgili bilgileri yetkililerin talep etmesi durumunda seve seve aktaracağımızı belirtmek isterim.

                                                               Selahattin SEVMEZ

 
İletişim E-Posta: www.gonulradyo.com - Telefon: 05304261616
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

ÖMÜR BOYU DEV KAMPANYALAR !!
AK(P)’NİN P’Sİ!
ADAM GİBİ ADAM OLMAK!
TAŞLAŞMIŞ YÜREKLER VE TAŞ MEDRESE!
BU RÜZGÂR BİTMEMELİ
UNUTMAK İHANETTİR!
KİTABI KİTABINA UYDURMAK!
BU ŞARKI BURADA BİTMEZ
KAHRAMANMARAŞ'TA DEPREM !
KENDİMİZE GELELİM BEYLER!
YA YAPACAĞIZ YA DA YAKACAĞIZ !!
ÖMERLER ARANIYOR!
AŞURE’DE BİR LEZZET TANESİ OLABİLMEK !
KENT KONSEYLERİ NEDEN YOK !
NEYİN KURBANIYIZ!
KASKİ ‘DE SULAR NEDEN BULANIK
15 TEMMUZ RUHU
“AK Partinin Kurtuluş Reçetesi”
BEKA İÇİN İSTANBUL’MU!
BÜYÜK KÖYDEN BÜYÜK ŞEHRE
VAKİT 3G VAKTİDİR
GÜNGÖR’LE GÜN GÖRMEK
SON VİRAJ
KARIŞ KARIŞ KAHRAMANMARAŞ
Diğer Yazarlar

“KARDEŞ KARDEŞE BORÇ VERMEZ”
İSLAM EKONOMİ MODELİNİN İLKE VE AMAÇLARINA TARİHSEL BİR BAKIŞ
YALAKALIĞIN MODASI GEÇMİYOR
HAYAT MI? SEN Mİ?
ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ NE YAPMAK İSTİYOR?
EN ACI
ÖMÜR BOYU DEV KAMPANYALAR !!
LİYAKAT
SEMBOLLER SAVAŞI
Doğunun İnsan Tezi
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Adaleti Nedir? (1)
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1596 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü272 Kişi (%13 )

Toplam 2078 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1618 - Sultan İkinci Osman Han'ın tahta çıkışı.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms