Bugün - 25 Ocak 2020 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Yazar Detayları

SELAHATTİN SAYGINER “Karış Karış Kahramanmaraş“

SELAHATTİN SAYGINER  “Karış Karış Kahramanmaraş“ - TAŞLAŞMIŞ YÜREKLER VE TAŞ MEDRESE!

TAŞLAŞMIŞ YÜREKLER VE TAŞ MEDRESE!
Yazı Tarihi: 29 Kasım 2019 Cuma

  Dünyadaki bazı şehirler sadece taş ve beton yapılardan oluşan yerleşim yerleri değildir. Mekke, Medine, Bağdat, Şam, Diyarbakır, Urfa, Kahramanmaraş, İstanbul vb bazı şehirler medeniyetimizin mihenk taşları ve ruh kökleridir. Kahramanmaraş’ımızda tarihiyle kültürüyle medeniyetimizin önemli mihenk taşlarından bir tanesidir. Şehirlere bu ruhu verende tarihteki üstlenmiş olduğu misyonlar ve hala ayakta kalan tarihi ve manevi yapılarıdır.

  Kadim şehrimizde o kadar değerli tarihi eserler var ki bunlar şehrimizin bir “İslam Medeniyet Şehri” olduğunun kanıtlarıdır.

  Edebiyatın, Şiirin ve “Kültürün Başkenti Kahramanmaraş”la birlikte, “Medeniyetin Başkenti Kahramanmaraş” unvanlarına da layık bir şehirdir.

  Bunun için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundadır. Kahramanmaraş’ta sıradan vatandaş olmak bir şeref, fakat herhangi bir görevde olmak sorumluluk gerektirir. Herkes konumuna ve üslenmiş olduğu role göre, sıradan bir vatandaş ya da sorumluluk sahibi bir tanesi olduğuna kendisi karar vermelidir. Onun için herkesin bu sorumluluklarını yerine getirmesi elzemdir. Şairin ifadesiyle;

MARAŞ TÜRKİYE’NİN KALEM KAŞIDIR,

MARAŞ TÜRKİYENİN KÖŞE TAŞIDIR,

MARAŞ TARİHLERİ İNŞA ETTİREN,

KOCA SİNANLARIN USTABAŞIDIR.

  Şaire ilave olarak diyoruz ki “Maraş Türkiye’nin mihenk taşıdır”.

  Milli ve Manevi değerlerin ölçümlerinden bir tanesi de “Kahramanmaraş Ruhu”dur. Bu gün o ruhu taşıyan ’koç yiğitlere’, ‘adam gibi adamlara’ ve ‘şahsiyetli Müslümanlara’ selam olsun.

 Cami, Medrese, Çeşme vb gibi tüm vakıf eserleri sadaka-i cariyedir. Vakfedenler tarafından gelecek yeni nesillere emanet edilerek Allaha adanmışlardır. Bu tür eserler ve değerler aslında mevcıt Müslüman yöneticilere birer emanettirler. Ya emanetlere sahip çıkacağız ya pasif kalacağız ya da ihanet edeceğiz. Pasif kalmakla ihanet etmek arasındaki farkı siz değerli okuyucularımızın takdirine bırakıyorum. Taş Medrese'de bunlardan bir tanesidir.

 “Taş Medrese” İsmine münhasır MEDRESE amaçlı yapılmıştır.

  Peki, Medreseler olmazsa ya da onun yerine ihdas edilen kurumlar işlevini yerine getirmezse ne olur. El cevap; FETÖ, DEAŞ, EL KAİDE, BOKO HARAM, EŞ ŞEBAB, EVRENİZM, DEİZM, ADNANİZM, KEMALİZM, HAYDARİZM, Konformizm vs, şucular, bucular, ciciler cucular ve daha nice sapkın gruplar türerler.

Sonuç; İSLAM ALEMİNİN İÇİNE DÜŞTÜĞÜ BATAKLIK!

  Kadim şehrimizde bu gün amacının dışında kullanılan “Taş Medrese” vb eserler asli kullanım amaçlarına döneceği günü bekliyor. Bu tür eserler ancak ve ancak ilk yapılış amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Bu tür vakıf eserleri sadece yapıldığı tarihlere hizmet etmek için değil, kıyamete kadar hizmet edecek şekilde yapılmışlardır.

  Hatta şunu da özellikle belirtmem gerekir ki, bu tür eserlerin masraflarını karşılayacak ek gelir getiren bir eser daha muhakkak yapılmışlardır diye düşünüyorum.

  Mesela kapalı çarşıdaki iş yerleri de bir vakıf malıdır. Aslında hangi sadaka-i cariyelerin giderlerini karşılamak amaçlı yapılmışlardır! Fakat günümüzde maalesef gelirinin nereye gittiği belirsizdir. Günümüzde bu vakıf eserleri birileri tarafından işgal edilmişlerdir. Bunların asli misyonlarına acil olarak tekrar döndürülmeleri gerekmektedir. Buradaki işyeri sahipleri kiracı ya da sözde mal sahipleri!, bu durumu bir gözden geçirmelidirler. Yoksa yetim malı ve Allahın malını yemeye devam ederler!

  Hemen yanı başındaki “Ulu Camii, Camii Kebir”de çok anlamlı ve misyonu farklı olan bir eserdir.

  Peki, bu iki eserde günümüzde gerçek misyonlarını ifa etmekte midir? Bazılarının ne münasebet tabiî ki, gibi dediklerini duyar gibiyim. Hayır, iki eserde hatta Afşin’deki Ashab-ı Kehf bile aynı şekilde gerçek misyonlarını ifa etmemektedirler.

     Şairin muhteşem ifadesiyle;

Ay Yıldızı Şahit Tuttuk Hutbemize,

Yazdık Maraş’ın İsmini Gök Kubbemize,

Senden Alarak Emrini Rıdvan Hocamız,

Bastık Ebedi Mührünü Son Rütbemize.

    Ulu Camii sadece namaz kılınan bir yer değildir. Şairin ifadesiyle Kurtuluş mücadelesindeki rolü kıyamete kadar korunmalı ve yaşatılmalıdır. Elbette ki asıl amacı olan camii görevini dolu dolu bi hakkın yerine getirmelidir. Ayrıca başka camilere nasip olmayan özelliği, karargâh misyonu kesinlikle unutturulmamalıdır. Bunun için orada; imam hatip ve ilahiyat öğrencilerine ve imamlara eğitimler verilmeli ve özellikle imamlarımız Rıdvan hoca ruhu ile yetiştirilmelidir.

 BİR ASIRDIR; Ulu Camii’nin kurtuluş savaşındaki, Vatan, Bayrak ve Özgürlük konularındaki misyonunu anlatan Rıdvan Hocanın o tarihi hutbesinin, bir kitabeye dönüştürülerek hala yazılamamış ve oraya asılamamış olmasının müsebbibi kimdir?!

  Şimdi acil olarak, Ulu Camii’nin bir bölümü kurtuluş savaşındaki rolüne uygun olarak düzenlenmeli, misafirlerin ilham kaynağı olması sağlanmalıdır.

  Onun için diyoruz ki günümüzdeki bu tür eserlerle alakalı kimin bir sorumluluğu varsa kalp ve yürek testlerini acil olarak yaptırması gerekir. Böyle bir test nerede yapılıyor diyenlere, sormaları halinde adres çok net, tabii frekansları ve navigasyonları açık olanlara.

   Özetle Taşlaşmış kalplere ve yüreklere sahip yöneticiler varken, Taş Medrese ve diğer eserler özgürlüğüne ve gerçek misyonlarına kavuşamazlar. Onun için bize sorumluluklarını bilen sorumluluk sahibi yöneticiler lazım. Yoksa işimiz çok zor. Payına düşen alır.

“Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. işte doğru yolda olanlar onlardır." (Tevbe:18)

                                                                   Selahattin SAYGINER

 
İletişim E-Posta: www.gonulradyo.com - Telefon: 05304261616
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

AK(P)’NİN P’Sİ!
ADAM GİBİ ADAM OLMAK!
TAŞLAŞMIŞ YÜREKLER VE TAŞ MEDRESE!
BU RÜZGÂR BİTMEMELİ
UNUTMAK İHANETTİR!
KİTABI KİTABINA UYDURMAK!
BU ŞARKI BURADA BİTMEZ
KAHRAMANMARAŞ'TA DEPREM !
KENDİMİZE GELELİM BEYLER!
YA YAPACAĞIZ YA DA YAKACAĞIZ !!
ÖMERLER ARANIYOR!
AŞURE’DE BİR LEZZET TANESİ OLABİLMEK !
KENT KONSEYLERİ NEDEN YOK !
NEYİN KURBANIYIZ!
KASKİ ‘DE SULAR NEDEN BULANIK
15 TEMMUZ RUHU
“AK Partinin Kurtuluş Reçetesi”
BEKA İÇİN İSTANBUL’MU!
BÜYÜK KÖYDEN BÜYÜK ŞEHRE
VAKİT 3G VAKTİDİR
GÜNGÖR’LE GÜN GÖRMEK
SON VİRAJ
KARIŞ KARIŞ KAHRAMANMARAŞ
Diğer Yazarlar

“KARDEŞ KARDEŞE BORÇ VERMEZ”
İSLAM EKONOMİ MODELİNİN İLKE VE AMAÇLARINA TARİHSEL BİR BAKIŞ
YALAKALIĞIN MODASI GEÇMİYOR
HAYAT MI? SEN Mİ?
ONİKİŞUBAT BELEDİYESİ NE YAPMAK İSTİYOR?
EN ACI
AK(P)’NİN P’Sİ!
LİYAKAT
YÜCE ERDEMLERLE GÜZEL GÜNLERE
Doğunun İnsan Tezi
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Adaleti Nedir? (1)
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1594 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü272 Kişi (%13 )

Toplam 2076 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1364 - Sırpsındığı Zaferi
2006 - Şiddetli soğuklar
2006 - Dünya Cüzzam Günü - Cüzzam Haftası (25-31 Ocak)
1363 -  Sırp Sındığı Zaferi.
1971 -  İdi Amin'in Uganda'da Darbeyle İktidara Gelişi.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms