Bugün - 27 Ocak 2020 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Haber Detayları

KSܒde ‘Cumhuriyet’e Giden Yol’ Konulu Konferans Düzenlendi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü tarafından Cumhuriyetin İlanının 96. yılı münasebetiyle“Cumhuriyet’e Giden Yol” konulu konferans programı düzenlendi.

Gündem Haberi - 31 Ekim 2019 Perşembe - 13:03
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü tarafından Cumhuriyetin İlanının 96. yılı münasebetiyle“Cumhuriyet’e Giden Yol” konulu konferans programı düzenlendi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Doğan, üniversite personeli ve öğrencilerin katılımıyla KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Rektör Can yaptı.

Konuşmasına bu toprakların vatan olmasında canını seve seve veren şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla yâd ederek başlayan Rektör Can, cumhuriyetimizin ilanının 96’ncı yılını kutladı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz.” sözlerini gençlere bir kez daha hatırlatan Rektör Can, bölgesinde ve dünyada söz sahibi güçlü Türkiye hedefine ulaşmada gençlere büyük görevler düştüğünü söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Erhan Alpaslan “Cumhuriyet’e Giden Yol” konulu konferans sunumunu gerçekleştirdi.

Cumhuriyet kavramının tarihsel gelişim sürecine ilişkin bilgiler veren Alpaslan, Atatürk’ün cumhuriyet düşüncesi ve ülkemizde cumhuriyet fikrinin gelişimine ilişkin süreci aktardı.

Erzurum ve Sivas Kongrelerini takiben 23 Nisan 1920’de millî iradeye dayanan Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldığını, bütün dünyaya karşı yayınlanan beyanname ile “egemenliğin kayıtsız şartsız Türk milletine ait olduğunu” ve “Büyük Millet Meclisi’nin üzerinde hiçbir makam bulunmadığının ilân edildiğini ifade eden Alpaslan, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, yapısı ve işleyişi yönünden aslında ismi konmamış bir cumhuriyet yönetiminden farksızdı.” diye konuştu.

Mustafa Kemal’in cumhuriyet fikriyle tanışmasında doğduğu coğrafya ve dönem düşünürlerinin etkisinden bahseden Dr. Öğretim Üyesi Erhan Alpaslan, onun daha genç bir subayken de ülkenin geleceğine ilişkin fikirlerinin olduğunu belirtti.

 “Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin 96. kuruluş yıldönümüdür. Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, 96 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir.“ diyen Alpaslan, “Gençlerimiz ve her gelecek kuşak bilmelidir ki bu vatanda kurduğumuz Cumhuriyet yönetimi, Atatürk’ün önderliğinde çok büyük fedakârlıklarla kazanılan bir ölüm kalım savaşından sonra gerçekleştirilmiştir. Bu büyük başarının arkasında binlerce şehidin, binlerce gazinin harcı vardır. Bu bakımdan, kurulan bu büyük eserin her yönü ile gelişmesi, geliştirilmesi, doğabilecek her türlü tehlikeden titizlikle korunması, Cumhuriyet kuşaklarının Atatürk’e ve onun inkılâp arkadaşlarına borçlu olduğu kaçınılmaz bir görevdir. Ümidimiz odur ki Cumhuriyet kuşakları, bu görevin bilinci içinde kendilerine bırakılan emaneti daima koruyacaklar, Türkiye Cumhuriyeti’ni Büyük Önderin çizdiği yolda ebediyen yaşatacaklardır.” ifadelerini kullandı.

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Kahramanmaraş, Sütçü, İmam, Üniversitesi, (KSÜ), Rektörlüğü, tarafından, Cumhuri,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Kahramanmaraş'ta Yine Araç Yangını
Kaza; 1 Kişi Öldü, 3 kişi Yaralandı.
Albayraklı Ede’lerden, Gökbayraklı Mazlumlara, Selâm Olsun!...

Albayraklı Ede’lerden, Gökbayraklı Mazlumlara, Selâm Olsun!...
İlk Mozaik Sergisi Açıldı
Kar Mesaisi Devam Ediyor
Servisler Artık Çamura Saplanmayacak
Sakarkaya Grup Yolu Bakıma Alındı
Diğer Başlıklar

Kahramanmaraş'ta Deprem Hissedildi
Kahramanmaraş'ta Yine Araç Yangını
Kaza; 1 Kişi Öldü, 3 kişi Yaralandı.
Albayraklı Ede’lerden, Gökbayraklı Mazlumlara, Selâm Olsun!...
Kahramanmaraş’ta 288 bin Öğrenci Karne Aldı
Yedi Kuyular Yılbaşı Tatilini Fırsat Bilenlerin Akınına Uğradı.
‘’Kadınlar Ölecekse Oynamayalım’’
İlk Mozaik Sergisi Açıldı
Kar Mesaisi Devam Ediyor
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1595 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü272 Kişi (%13 )

Toplam 2077 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1299 - OSMANLI DEVLETİ'nin kuruluşu (Şanlı Tarihimiz)
1595 - Üçüncü Mehmed'in tahta çıkışı
1635 - Şair Nef'i'nin vefatı
1299 -  Osmanlı Devletinin Kuruluşu.
1937 -  Hatay Antlaşması'nın İmzalanması.
1964 -  Fransa'nın Kızıl Çin'i Tanıması.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Cennet için ibadet geçersizdir?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,25ms