Bugün - 13 Aralık 2019 Cuma
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Haber Detayları

Bölgenin Parlayan Yıldızı KSÜ Tıp’tan Bir İlk Daha

Kahramanmaraş’ın tek 3. basamak hastanesi olan ve bölge hastanesi olma hedefi doğrultusunda önemli aşamalar kaydeden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi(KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (KSÜ Tıp) bir ilke daha imza atarak, Mikrobiyoloji Laboratuvarı Türkiye Akreditasyon Kurumu (Türkak) tarafından 6 parametrede akredite edildi.

Gündem Haberi - 20 Haziran 2019 Perşembe - 15:29
Kahramanmaraş’ın tek 3. basamak hastanesi olan ve bölge hastanesi olma hedefi doğrultusunda önemli aşamalar kaydeden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi(KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi (KSÜ Tıp) bir ilke daha imza atarak, Mikrobiyoloji Laboratuvarı Türkiye Akreditasyon Kurumu (Türkak) tarafından 6 parametrede akredite edildi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Türkiye genelinde akredite olan iki üniversite laboratuvarından biri olan Mikrobiyoloji Laboratuvarının başarısı üniversitemizden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamile Gül, KSÜ Tıp Başhekimi Doç. Dr. Ökkeş Bilal, Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Mikrobiyoloji Laboratuvar Sorumlusu Prof. Dr. Murat Aral, akademisyenler ve laboratuvar çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirilen kokteylle basına tanıtıldı.

Mikrobiyoloji Laboratuvarının Türkiye genelinde akredite olan iki üniversite laboratuvarından biri olduğunu ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanemize her geçen gün kalitede sınırlarını zorlayarak daha iyi hizmet verme çabası içerisindeyiz. Mikrobiyoloji Laboratuvarının başarısından dolayı akademik ve idari bütün kademedeki arkadaşlarımıza bu başarı da sağladıkları katkılar için teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunuyorum, gayretlerinin ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Mikrobiyoloji Laboratuvar Sorumlusu Prof. Dr. Murat Aral ise akreditasyon aşamalarına ilişkin bilgiler verdi. Akreditasyon sürecinin çok zor ve meşakkatli bir süreç olduğunun altını çizen Prof. Dr. Aral, “Klinik tanı laboratuvarlarının sayısının her geçen gün artması ve bu alandaki teknolojik gelişmeler, toplam kalite yönetimi ve kalite standartlarının tanı laboratuvarlarında kullanımını gerekli hale getirmiştir. Laboratuvar testleri klinik tanının neredeyse vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu bağlamda tıbbi laboratuvarlar sağlık sistemindeki bilgi akışının tam merkezinde bulunmaktadırlar. Laboratuvar analiz sonuçları da klinik kararları %75 oranında etkilemektedir. Çünkü klinisyenler hastalardan istedikleri analizlerin sonuçlarına dayanarak, teşhis ve tedavilerini gerçekleştirmektedirler. Bu nedenle verilen test sonuçlarında hata yapmamak ve güvenilir sonuçlar vermek tanı laboratuvarlarının vazgeçilmez politikası olmalıdır. Bu politikayı gerçekleştirmek ve geçerliliği her yerde aynı olan test sonuçları verebilmek için bir takım kalite standartlarının yerine getirilmesi zorunludur. Akreditasyon da bunu gerçekleştirmede önemli bir araçtır.” ifadelerini kullandı.

ISO 15189 standardının asıl gayesinin medikal laboratuvarların, test neticelerinin hasta ve sağlık çalışanları tarafından teminat  altına alınmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aral, “ISO 15189 diğer ISO standartları olan 17025 ve 9001’in tıbbi laboratuvarlar için düzenlenmesinden meydana gelmiştir. ISO 15189 Standardı; tıbbi laboratuvarlara has kalite ve yeterlilik için koşullar ile tıbbi laboratuvarlar tarafından kendi kalite yönetim ağlarının ilerletilmesi, yetkinliklerinin analiz edilmesi ve akreditasyon firmaları tarafından tıbbi laboratuvarların yetkinliklerinin doğrulanması ve açıklanmasında kullanılır.” diye konuştu.

Akreditasyonu sürdürmenin en az akredite olmak kadar önemli olduğunun altını çizen ve Mikrobiyoloji Laboratuvarı olarak hedeflerinin her yıl yeni parametrelerde akredite olmak olduğunu belirten Prof. Dr. Aral, ISO 15189 Laboratuvar Akreditasyonunun test neticeleri ve raporlarının ülkeler arası kabul edilirliğe sahip olmasının yanı sıra; müşteri-hastaya güven aşılama, laboratuvarlar arasında pazar payını ve rekabeti yükseltme, iş hacmini arttırma, personel  ve işletme bilincini yukarıya çekme, daha sağlam ve uygun neticeler elde etme, uygunsuzluklara  kontrol mekanizması geliştirme ile laboratuvara prestij  ve itibar kazandırma gibi faydalarının olduğunu söyledi.

“Bu başarı hem şehir için çok önemli bir prestij, hem de üniversitemiz ve hastanemiz için çok önemli bir gelişmedir.” diyen Prof. Dr. Aral, akreditasyon sürecinde ilk aşamadan itibaren destek veren üniversite ve hastane yönetimine teşekkürlerini sundu.

Akreditasyon sürecinde görev alan Mikrobiyoloji Laboratuvarı Kalite Direktörü Doç. Dr. Kezban Tülay Yalçınkaya, Dr. Öğretim Üyesi Filiz Orak ve her kademede görev yapan laboratuvar personeline teşekkürlerini ifade eden Aral, hastalıkların teşhis ve tedavisinde önemli katkılar sunan Mikrobiyoloji Laboratuvarının bu başarısının şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Mikrobiyoloji Laboratuvarının akredite olmasında emeği geçenlere teşekkür plaketleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Pak tarafından verildi.Rektör Yardımcısı Pak Mikrobiyoloji Laboratuvarlarını gezerek yürütülen çalışmalara ilişkin Mikrobiyoloji Laboratuvar Sorumlusu Prof. Dr. Murat Aral’dan bilgi aldı.

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Kahramanmaraş’ın, tek, 3, basamak, hastanesi, olan, bölge, hastanesi, olma, hede,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Soluduğumuz Havayı Kirletmeyelim
Sessiz Dostlara Yardım Eli
Kahramanmaraş’ta ‘bakırcılık’ belgesel oluyor!

Kahramanmaraş’ta ‘bakırcılık’ belgesel oluyor!
Karla Mücadele Devam Ediyor
Genç Osman Mahallesi’ne Sıcak Asfalt
KAMEK’ten Andırın’a 4 Kurs
STEM Yeni Mucitlerle Yola Devam Ediyor
Diğer Başlıklar

Büyükşehir Üretiyor, Şehir Güzelleşiyor
Soluduğumuz Havayı Kirletmeyelim
Sessiz Dostlara Yardım Eli
Kahramanmaraş’ta ‘bakırcılık’ belgesel oluyor!
Karla Mücadele Devam Ediyor
Genç Osman Mahallesi’ne Sıcak Asfalt
KAMEK’ten Andırın’a 4 Kurs
STEM Yeni Mucitlerle Yola Devam Ediyor
Başkan Güngör’den Olgunlaşma Enstitüsü’ne Ziyaret
Büyükşehir’den Kırsal Kalkınmaya Destek
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1594 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü272 Kişi (%13 )

Toplam 2076 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1754 - Sultan Birinci Mahmud!un Vefatı ve Üçüncü Osman'ın Tahta Çıkışı
1995 - Türkiyenin Gümrük Birliğine Katılması
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Affetmek, zaferin zekâtıdır.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms