Bugün - 28 Ocak 2020 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Haber Detayları

5 NİSAN MADALYA GÜNÜ KUTLANDI

Kahramanmaraş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verilişinin 94. Yıldönümü törenlerle kutlandı.

Gündem Haberi - 5 Nisan 2019 Cuma - 11:46
Kahramanmaraş’a Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası verilişinin 94. Yıldönümü törenlerle kutlandı.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen törenler çelenklerin sunulması ile başladı. Valilik Çelengi Vali Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanlığı Çelengi Tank Albay Adnan Köşker, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Çelengi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç tarafından sunuldu.

Çelenklerin sunulmasının ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilen Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası’nı Ay Yıldızlı Şanlı Bayrağımıza taktı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, anma programlarının bir yandan geçmişi yad etme, bir yandan da geleceği tanzim etme olduğunu söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Bu mutlu ve anlamlı günde sizlerle birlikte olmaktan, bu şehrin tarihteki kahramanlıklarının bir belgesi olan İstiklal Madalyası'nı şanlı bayrağımız üzerine takma onurunu yaşamaktan büyük sevinç duyuyorum.

Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Bu madalya, yokluklar içerisinde aziz canlarını ortaya koyarak bağımsızlık ateşini yakan şehitlerimiz ve gazilerimizin hatıralarına büyük millet meclisimizin bir armağanıdır.

Anma ve kutlama merasimleri, bir yanıyla geçmişi hatırlamaya, bir yanıyla da geleceği tanzime vesiledir. Törenler, temsiller, konuşmalar, 99 yıl önceki anlayışı, 99 yıl önceki azim ve kararlılığı, 99 yıl önceki duruşu bugüne ve geleceğe taşıma maksadına matuf olmalıdır. Çünkü o anlayış, azim ve kararlılığa bugün de ihtiyacımız vardır; yarın da ihtiyacımız olacaktır. Bağımsızlığımızı sürdürmek, başı dik insanlar olarak huzur içinde yaşamak, ecdadımızın 99 yıl önce sergilediği kahramanlığı kuşanmakla mümkündür. İlâ-yı Kelimetullah idealinin sembolü olan şanlı bayrağımızın yurdumuzun üstünde ebediyen dalgalanması, şahadetleri dinin temeli olan ezanların memleket semalarında günün beş vakti inlemesi, Kurtuluş Savaşımızdaki ruh ve inancın muhafazasına bağlıdır.

Tam manasıyla bir kahramanlık destanı olan Kurtuluş Savaşımız esnasında, düşmana yürek ve ruh birliği ile karşı koyan Kahramanmaraşlılar, vatanın her karış toprağının şehit kanı ile sulanmadıkça işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmışlardır. Bu uğurda çoluk çocuk, genç yaşlı demeden varlarını yoklarını ortaya koyan Maraşlılar, elde ettikleri zaferle tüm Anadolu'da büyük bir heyecan dalgası oluşturmuşlardır. Bu destansı mücadeleyi unutulmaz kılmak isteyen Türkiye Büyük Millet Meclisimiz 5 Nisan 1925 tarihinde Maraşlıları Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirerek, büyük ve onurlu bir ilke imza atmıştır.

Kıymetli hemşehrilerim,

İnsan, hafızasıyla insandır. Tarih, bir milleti dirilten en önemli ilham kaynağıdır. 5 Nisan madalya günü, tarihi hafızamızı yenilememizi, tarihin aynasından bugüne bakmamızı sağlayan müstesna zaman dilimlerinden biridir.

Tarihini bilmeyenlerin -ne yazık ki- coğrafyalarını da başkaları çizer. Bunun için tarihimizi iyi okumak zorundayız.

Birimiz diğerimizi dışlamadan, birimizin inancı, kültürü, değer yargısı ötekini yok etmeden; sevgi, saygı, hoşgörü içinde tarihimizi birlikte yazdık, coğrafyamızı birlikte güzelleştirdik. Bu kadim coğrafyada, bu değerlerle; bir et ve tırnak, taşla toprak gibi bir ve beraber yaşadık. Bu millet, geçmişte olduğu gibi bundan sonrada, acılarını, zor zamanlarını paylaşarak özgür, mutlu, müreffeh bir kader birliği içinde yaşayacaktır.

Bizler, hem bu gerçeğin farkına varan hem de Kurtuluş Savaş’ındaki manevî dinamikleri yaşamaya ve yaşatmaya çalışan ak kadrolar olarak bütün gücümüzle beş yıl boyunca modern, yaşanabilir, büyük ve güzel bir şehir oluşturmaya çalışırken, bir yandan kimsesizlerin kimi olmaya diğer yandan da şehrin alt yapı sorunlarını çözmeye, halkımıza yeni tesisler ve sosyal alanlar kazandırmaya, yeşil alanları çoğaltmaya; parkları, sokakları, caddeleriyle Kahramanmaraş’ımızı gülzar kılmaya gayret ettik. Hamdolsun beş yıllık süreçte Kahramanmaraş’ımıza kalıcı eserler bıraktığımız inancındayız. Beş yıl

boyunca Kahramanmaraş’ımızı gıpta ile gösterilen, insanların en huzurlu, en mutlu ve en müreffeh yaşadığı iller arasında en ön sıralara yükseltmek için tüm gücümüzle tüm varımızla gayret ettik.

Beş yıllık görev süremizin sonunda görevimizi yeni seçilen arkadaşımıza devredeceğiz. Ben yeni seçilen Büyükşehir belediye başkanımızı ve belediye başkanlarımızı bir kez daha tebrik ediyorum.

İnşallah bu şehir nasıl ki tarihte en önde yer almışsa, ülkemizin istikbal mücadelesinde de en önde yer almaya devam edecektir.

Beş yıl boyunca vatandaşlarımızla beraber omuz omuza Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin iltifatıyla bu işleri yapmaya çalıştık. Ben Kahramanmaraşlı hemşehrilerimize hakkımızı helal ediyorum. Onlardan da helallik diliyorum. Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizin hakkı bizlere geçmiştir, biz onların hakkını ödeyemeyiz. Bizi beş yıl önce bu göreve aday gösteren Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve beş yıl önce bizi teveccühle seçen Kahramanmaraş Halkına, Aziz hemşehrilerime, Sütçü İmam’ın torunlarına Senem Ayşe’nin kızlarına en kalbi duygularımla minnet ve şükranlarımı sunuyor hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Başkan Erkoç’un günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasının ardından Arif Balduk Ortaokulu Öğrencisi Mehmet Baran Gizir ‘Maraşlım’ isimli şiiri okumasının ardından tören sona erdi.

Haberin Diğer Fotoğrafları
Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Kahramanmaraş’a, Türkiye, Büyük, Millet, Meclisi, tarafından, Kırmızı, Şeritli, ,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Kahramanmaraş'ta Yine Araç Yangını
Kaza; 1 Kişi Öldü, 3 kişi Yaralandı.
Albayraklı Ede’lerden, Gökbayraklı Mazlumlara, Selâm Olsun!...

Albayraklı Ede’lerden, Gökbayraklı Mazlumlara, Selâm Olsun!...
İlk Mozaik Sergisi Açıldı
Kar Mesaisi Devam Ediyor
Servisler Artık Çamura Saplanmayacak
Sakarkaya Grup Yolu Bakıma Alındı
Diğer Başlıklar

Kahramanmaraş'ta Deprem Hissedildi
Kahramanmaraş'ta Yine Araç Yangını
Kaza; 1 Kişi Öldü, 3 kişi Yaralandı.
Albayraklı Ede’lerden, Gökbayraklı Mazlumlara, Selâm Olsun!...
Kahramanmaraş’ta 288 bin Öğrenci Karne Aldı
Yedi Kuyular Yılbaşı Tatilini Fırsat Bilenlerin Akınına Uğradı.
‘’Kadınlar Ölecekse Oynamayalım’’
İlk Mozaik Sergisi Açıldı
Kar Mesaisi Devam Ediyor
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1595 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü272 Kişi (%13 )

Toplam 2077 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1517 - Yavuz Sultan Selim Han'ın Mısır fethi
1854 - Mülkiye Mektebi'nin açılışı
2006 - Ayandon fırtınası
1854 -  Mülkiye Mektebi'nin Açılışı.
1986 -  Uzay Mekiği Challanger'in Havada İnfilak Edişi, ABD' nin Uzay Programlarının Büyük Sekteye Uğraması.
1978 -  Türkiye İşçi Köylü Partisi Kuruldu.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Öldükten sonra yaşamak isterseniz, kalıcı bir eser bırakınız.
(HZ.ALİ (R.A))
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms