Bugün - 21 Ağustos 2019 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
Kahramanmaraş 19°C
  
Haber Detayları

AVRUPALI GENÇLER KAHRAMANMARAŞ’TA

Tebessüm Eğitim, Kültür, Çevre ve Dayanışma Derneği’nin Kahramanmaraş’ı Avrupa’ya tanıtmak için “Mutlu toplumlar için sağlıklı nesiller” projesi ile 3 Avrupa ülkesinden toplamda 24 Avrupalı genç Kahramanmaraş’a geldi.

Gündem Haberi - 15 Ocak 2019 Salı - 13:11
 Tebessüm Eğitim, Kültür, Çevre ve Dayanışma Derneği’nin Kahramanmaraş’ı Avrupa’ya tanıtmak için “Mutlu toplumlar için sağlıklı nesiller” projesi ile 3 Avrupa ülkesinden toplamda 24 Avrupalı genç Kahramanmaraş’a geldi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine ait Pınarbaşı Misafirhanesi’nde basın açıklaması yapan Dernek Başkanı Cevdet Alperen; “AB ülkelerinin insanlarını ülkemizde misafir ederek kültürümüzü,misafirperverliğimizi ve başarılarımızı göstereceğiz” dedi.

Tebessüm Eğitim, Kültür, Çevre ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevdet Alperen ve dernek üyelerinin projesi Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından Gençlik Çalışmaları Koordinatörlüğü Türkiye Ulusal Ajansı’na yapılan başvuru kabul edildi. Proje kapsamında Litvanya, Romanya, Makedonya’dan toplamda 24 genç geldi. Proje kapsamında olan Fransa ülkesinden kimsegelmediği belirtildi. 10 gün sürecek olan program 14-24 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek.

   Basın açıklaması hem Türkçe hem de İngilizce olarak yapıldı. Burada proje detaylarını anlatan Dernek Başkanı Cevdet Alperen; “Öncelikle; AB projesi kapsamında Litvanya ve Romanya, Makedonya ve Fransa’dan ülkemize ve şehrimize gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Sizleri Şehrimiz Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan mutluluk duyarım.Değerli basın mensupla, kıymetli misafirler sizler de hoş geldiniz. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Gençlik Çalışmaları Koordinatörlüğü Türkiye Uluslararası Erasmuskapsamında 2018 başvuru döneminde yapmış olduğumuz girişim neticesinde Tebessüm Eğitim Kültür, Çevre ve Dayanışma Derneği olarak 2018-1-TR01-KA105-057180 nolu ve “MUTLU TOPLUMLAR İÇİN SAĞLIKLI NESİLLER" adlı projeyi yürütmekle görevlendirildik.Tebessüm Derneği olarak, Katılımcı Ekipler ile birlikte Türkiye’nin müzakere heyetinin birer üyesi olduk. Bilindiği gibi Ulusal Ajans AB sürecinin milletimize yansıdığı noktadadır. Bu projelerle bir yandan AB standartlarını yakalama süreci hızlanıyor, diğer yandan insanımıza AB ülkelerinin yolu açılıyor. Gençlik çalışmaları, insanımızın Avrupalı akranları ile yurt dışında ortak çalışmalar yapmak hedeflidir. Aynı zamanda AB ülkelerinin insanlarını ülkemizde misafir ederek kültürümüzü,misafirperverliğimizi ve başarılarımızı tanıtmaya yöneliktir” dedi.

“AVRUPA’NIN ÜLKEMİZE KARŞI ÖN YARGISINI KIRIYORUZ”

  Alperen; Bu programların sivil toplum kuruluşlarınca yapılması; tüm vatandaşları sürecin aktörü haline getirmektedir. Yani, sorumluluğu millet olarak paylaşmak olarak telakki ediyoruz.Ulusal Ajans Programları sayesinde Ülkemiz ile Avrupa’nın birbirine yakınlaşmasının sağlanmak istendiği açıktır. Aynı zamanda bu projeler sayesinde Avrupa’nın Ülkemize karşı ön yargılarının kırılması sağlanacaktır” dedi.

“AVRUPALILAR BİZİ MUTLAKA ‘İYİ’ TANIMALILAR”

  Alperen konuşmasının devamında; “Biz AB ülkeleri ile Ortadoğu ülkeleri arasında bir köprüyüz. Bu topraklar büyük medeniyetlere beşiklik yapmıştır. Avrupalılar bizi mutlaka iyi tanımalıdır.Elbette, aynı kültür ve inancın insanları değiliz. Tarihimiz, geleneklerimiz, yaşantımız farklı olabilir. Ancak küçülen dünyada insanlar mutlaka bir yerlerde karşı karşıya geleceklerdir. Bizim bir Yunus Emre’miz var. O diyor ki “Gelin tanış olalım, İşi kolay kılalım, sevelim sevilelim, Dünya kimseye kalmaz”, İnsanlık adına ihtiyaç duyulan diyalog ve barış ikliminin yakalanması için bu projelerin ciddi katkıları olacağı şüphesizdir. Kahramanmaraş Tebessüm Eğitim Kültür Çevre ve Dayanışma Derneği olarak biz, AB ülkelerinden gelen siz değerli misafirlerimiz; Avrupa da ve ülkemizde yepyeni dostluk köprüleri ve iletişim kanalları inşa edeceğiz. Bu kararlılık içinde hareket ederek Projemize destek verip buralara kadar gelmenizden dolayı tekrar teşekkür ediyorum. Sizden isteğimiz buralarda gördüğünüz barış, sevgi ve huzur ortamını başta anne babalarınıza, kardeşleriniz ve okul arkadaşlarınıza anlatarak Ülkemizin gönüllü elçisi olmanızdır. Önce bir insan olarak biz sizi, sizde bizi seveceksiniz. Hepimiz bir insan evladıyız. Gelin bugün başlayalım. Dünyada insanların birbirini öldürmesi için değil, birbirinin yaşatılması için gayret gösterelim” dedi.  

“PROJEMİZİN ADI: MUTLU TOPLUMLAR İÇİN SAĞLIKLI NESİLLER”

Projemiz isminden de anlaşılacağı üzere toplumların mutlu olmasına yöneliktir. Toplumların devamı esastır.Bu çerçevede mutlu toplum gelecek nesillerin sağlıklı olması ile doğru orantılıdır. Bu anlamda proje süresince insan sağlığına zarar verecek alışkanlıklarınızı terk etmenizi rica edeceğim. Özellikle misafir olduğumuz misafirhanelerde içki, sigara ve uyuşturucu maddeler almak kesinlikle yasaktır. Çağımızın en önemli hastalığı uyuşturucu, sigara, kumar ve internet hastalığıdır. Yeni nesillerimiz bu illetin maalesef kucağına düşmektedir. Bu projemizle hem bizim ülkemizde hemde sizlerin geldikleri ülkelerde bu bağımlılıklar ile ciddi olarak mücadele etmek zorundayız. Yoksa sağlıklı bir nesilden,dolayısı ile mutlu toplumdan söz etmemiz mümkün değildir.Kendi ülkenizde de bu konuda önderlik edeceğinizi umarız. Bu vesile ile sizden bir büyüğünüz olarak en azından proje süresi içinde uyuşturucu, alkol,sigara almamanızı rica ediyorum. Keza zaten bizim kapalı alanlarımızda sigara ve alkol almak kanunen yasaklanmıştır. Tekrar hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Şehrimiz Kahramanmaraş'a hoş geldiniz” dedi.
  Basın açıklaması sonrası toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. 10 gün boyunca Kahramanmaraş’ta sağlık alanında geziler, toplantılar, konferanslar ile sağlık sorunları ve çözümü hakkında sağlıklı yaşam çalıştayı yapılacak.

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:, Tebessüm, Eğitim, Kültür, Çevre, Dayanışma, Derneği’nin, Kahramanmaraş’ı, Avru,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Dereli Yolunda Asfalt Tamam
Esnaf kavgası: 4 gözaltı
Cip ile otomobil çarpıştı: 1 ölü

Cip ile otomobil çarpıştı: 1 ölü
Taşlı sopalı kavga! Yaralılar var
Uyuşturucu operasyonu
Toplu sözleşme masasında eylem kararı
Minibüs duvara çarptı
Diğer Başlıklar

Şırnak'ta çatışma! Şehit ve yaralılar var
Aracın çarptığı yaya, olay yerinde hayatını kaybetti
Dereli Yolunda Asfalt Tamam
Esnaf kavgası: 4 gözaltı
Bıçaklı kavga! 1 ölü
Cip ile otomobil çarpıştı: 1 ölü
Taşlı sopalı kavga! Yaralılar var
52 bin 265 hisse ihtiyaç sahipleriyle paylaşıldı
Uyuşturucu operasyonu
Kola vücuttan 32 bardak suyla çıkıyor!
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1582 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü271 Kişi (%13 )

Toplam 2063 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1678 - Ukrayna?nın Türk Hakimiyetine girişi.
1915 - İtalya?nın Türkiye?ye savaş ilanı
1915 - I.Dünya Savaşı'nda 2.Anafartalar Zaferi
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms