Bugün - 24 Ağustos 2019 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Haber Detayları

ÇARESİZLİĞİNE YİNE KENDİSİ ÇARE OLDU

Erzurum’un Çat Soğuk Pınar köyünde yaşayan 14 yaşında Ortaokul öğrencisi Yusuf Yıldız imkânsızlıkların içinde azim göstererek ve fedakârca çalışarak en büyük hayaline kavuştu.

Gündem Haberi - 1 Ocak 2019 Salı - 16:52
Erzurum’un Çat Soğuk Pınar köyünde yaşayan 14 yaşında Ortaokul öğrencisi Yusuf Yıldız imkânsızlıkların içinde azim göstererek ve fedakârca çalışarak en büyük hayaline kavuştu.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Başarı imkânların çokluğuyla değil, imkânsızlıkların içinde azimce ve fedakârca çalışmakla gelir. Yusuf Yıldız Erzurum’un çat soğuk pınar köyünde yaşayan 14 yaşında ortaokul öğrencisi Annesi ev hanımı babası çiftçi olan 9 kardeşli ailenin fedakâr oğlu Yusuf Çat soğuk pınar köyünde tek spor okulunu kazanan oldu ve işte Yusuf’un hayat hikâyesi

“YAŞITLARI OYUN OYNAYIP GEZİP EĞLENİRKEN GENÇ YAŞTA SORUMLULUK ÜSTLENDİ”

 

Köyde babasının küçük marketine ve hayvanlarına bakıp arta kalan zamanında eğitimini devam ettiren azimli bir öğrenci Yusuf. Spora olan yatkınlığı ve yeteneği gözle görülebilir özelliğiydi. Zor şartlarda ve imkânsızlıklariçinde okumaya çalışıyordu. Belki küçük yaşta büyük sorumluluklar üstlenmişti aslında. Efendi ve uyumlu bir öğrenci olan Yusuf’un en büyük hayali ise spor lisesini kazanmak ve iyi bir kaleci olmaktı. Beden Eğitimi derslerinde, azimli spor müsabakalarında kaptanlık vasfı ve liderlik özelliği olan gelecek vadeden bir yetenekti. Veli ziyaretin’ de bulunan Beden Eğitimi Spor Öğretmeni Yasin SEPİL ailesini daha ‘ da yakından tanıma fırsatı elde etti ve babasıyla konuştu Yusuf’ un doğuştan gelen yeteneğinden ve okula devam ederse daha iyi yerlere geleceğinden bahsetti.  Öğretmen Sepil şöyle devam etti, “ Doğuda’ sizlerin’ de bildiği üzere klasik bir tabir vardır. Babası; Al hocam etide senin kemiği’ de senin dedi. Tabi ki velinin’ de işbirliğiyle Yusuf’un hayalini gerçekleştireceğimize inanıyordum. Okulun hemen karşısın ‘ da babasının küçük marketi ve marketin arkasında evi olan Yusuf fiziki olarak okula yakın ama duygusal anlamda okula uzaktı bir zamanlar. Eğer eğitimine ara vermeden devam ederse spor lisesi sınavlarına hazırlayacağıma dair söz vermiştim. Her geçen gün okula daha ’da çok bağlanan Yusuf artık spor lisesinin hayalini kurmakta daha ’da çok çalışmaktaydı Bu azmi hem beni hem de kendisini mutlu ediyordu. 14 yaşında bir çocuk düşünün genç yaşta büyük tecrübelere sahip yaşıtları oyun oynayıp gezip eğlenirken genç yaşta sorumluluk üstlendi. Spor sayesinde okulu sevdi ve antrenmanlara ara vermeden devam etti” dedi.

“HERKES HAYATININ BİR VAKTİNDE BAŞARISIZ OLMUŞTUR”

 Sepil şöyle devam etti, “Geçim kaynağı hayvancılık olan ailesi, okutamadığı 7 evladının üzüntüsünü Yusuf’un hayal zenginliği ile tüm maddi zorluklara rağmen karşılarına aldılar. Yusuf artık hayallerinin rüya olmayacağını anladı. Yusuf’u yaz tatilinde velisinin de izni doğrultusunda Erzurum’da kampa aldım. Beraber sınava hazırlandık günde çift idman beslenme ve dinlenme ön planda olmak koşuluyla planlı ve istikrarlı bir antrenman periyotlarıyla çalışmalarımıza devam edip fiziksel ve mental eksiklerimizi giderdik. Alışılmış hayatının dışında bir hayatı benimsemişti artık Yusuf kendine daha çok güveniyor hedefine adım adım ilerliyordu sabretti azmetti başarıya odaklandı. Yusuf bugün Erzurum’un en prestijli okullarından biri olan Spor Lisesini kazandı. Herkes hayatının bir vaktinde başarısız olmuştur. Bir sınavda çok fazlasını yapabilecekken geçer not alamamış, yaptığı işi tek başına sırtlamasına rağmen yine de ilk siz kovulmuş olabilirsiniz. Ancak kişiyi tanımlayan şey başarısızlığı değil, bu başarısızlıktan ders alıp nasıl başarılı olduğudur” şeklinde konuştu.

 

“BAŞARI, SENİNLE BAŞLAR”

İnsan büyük işler başarmak için doğmuşsa, ne kadar aşağıya fırlatılırsa fırlatılsın, mutlak yine yukarıya çıkacaktır. Yusuf’un çaresizliğine yine kendisi ve öğretmeni olarak ben çare oldum diyen Sepil, “Köyde ‘’Öğretmen geldi’’ dendiğinde olağanüstü bir şey olmuş gibi heyecanla koşardı. Arkadaşları bir gün çok kötü bir şekilde dalga geçmişler sen kazanamazsın spor lisesini diye. Çok ağlamıştı. Öğretmeni olarak bu durumu ben bile ağır karşılarken Yusuf’um nasıl kaldırıyordu. Kuyu derindi, içindeki Yusuf idi. Ses vereni, el uzatanı yoktu. İşte o gün şu kelimeyi söyledim Yusuf’a: Her şey değişecek, değişmek zorunda. Haklısınız hocam değişecek her şey cevabı beni çok mutlu etti. Artık Yusuf Yıldızın adı Yusuf Yıldız olmaktan çıktı. Azimli Yusuf oldu. İnsanlar Yusuf örneğini gördüklerinde şunu anlayacak: ‘’Muhtaç olduğun güç, içinde mevcuttur.’’ Yani başarı, seninle başlar.”

"İNANMAK VE AZMETMEK"

Geriye dönüp hikâyesine baktığımız zaman, Yusuf’un daha çocuk yaşlarda ‘ Bir gün bir şekilde büyük adam olacağım’ düşüncesine sahip olduğunu düşünüyorum. Yusuf’un bu kadar zorlukların içindeki tek şansı, o içgüdü. Hayat onun için belki destekleyici değildi ama o içindeki güçlere, hevese güvenerek buralara kadar geldi. Peki ya siz; Çarenin siz olduğunuzu anladığınız anı merak edin işte o zaman neler yapabileceğinizi görürsünüz. Başarıyı bazen gözümüzde öyle çok büyütürüz ki başaramayacağımıza, başarmanın imkânsız olduğuna çoktan inandırmışızdır kendimizi ama asıl başaramadığımız nokta, inanmayı ve azmetmeyi bilmemektir.


Haber: Fazilet Çomruk

 

Haberin Diğer Fotoğrafları
Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Erzurum’un, çat, soğuk, pınar, köyünde, yaşayan, 14, yaşında, ortaokul, öğrencis,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Kahramanmaraşlılar Büyük İlgi Gösterdi
‘Şehrimiz Ülke Sınırlarını Aşıyor’
DULKADİROĞLU GENÇLİK MERKEZİ’NDE PTT HİZMETİ

DULKADİROĞLU GENÇLİK MERKEZİ’NDE PTT HİZMETİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan siyam ikizleri ile bir araya geldi
Kültür Elçileri Kahramanmaraş’ta
Yumaklıcerit’e Taziye Evi
İki çocuğun kavgası ölümle bitti
Diğer Başlıklar

AKEDAŞ’TAN AĞAÇ KATLİAMI
Bakan Gül'den Emine Bulut açıklaması!
Cuma hutbesinde faiz vurgusu
Eski eşi tarafından kızı önünde boğazından bıçaklanan Emine Bulut'un son görüntüsü ortaya çıktı: Ölmek istemiyorum
Kahramanmaraşlılar Büyük İlgi Gösterdi
‘Şehrimiz Ülke Sınırlarını Aşıyor’
DULKADİROĞLU GENÇLİK MERKEZİ’NDE PTT HİZMETİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan siyam ikizleri ile bir araya geldi
Kültür Elçileri Kahramanmaraş’ta
Yumaklıcerit’e Taziye Evi
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1582 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü271 Kişi (%13 )

Toplam 2063 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1514 - Çaldıran zaferi
1516 - Mercidâbık zaferi
1923 - Lozan Barış antlaşmasının TBMM tarafından tastiki
1516 - I. Selim'in Mercidabık'ta Memlükleri Yenmesi
1851 - Osmanlı Hükümeti'nin Palmer ve Goloschimid Şirketleriyle Bir Sözleşme İmzalayıp Borç Para Alması
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Cahil olanların merhameti ve lütfu azdır?
(Mevlana)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms