Bugün - 25 Haziran 2019 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Firma Rehberi
Künye
Reklamlar
Sayfa 5
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.haberkahramanmaras.com Logo
-
Kahramanmaraş 19°C
Haber Detayları

YAVUZ BÜLENT BAKİLER’E “FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından, 200 yıl kadar önce Karabağ’dan Kahramanmaraş’a göç eden şair Mehemmed Sâbir’in torunu, şair ve mütefekkir Yavuz Bülent Bakiler’e “Fahri Hemşehrilik Beratı” verilecek.

Gündem Haberi - 13 Aralık 2018 Perşembe - 11:53
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından, 200 yıl kadar önce Karabağ’dan Kahramanmaraş’a göç eden şair Mehemmed Sâbir’in torunu, şair ve mütefekkir Yavuz Bülent Bakiler’e “Fahri Hemşehrilik Beratı” verilecek.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

11 Aralık 2018 Salı günü saat 13.30’da toplanan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminin 2. Maddesinde Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığının, Yavuz Bülent Bakiler’e “Fahri Hemşerilik Beratı” verilmesi ile ilgili teklifi konusunda görüşlerini ifade eden Başkan Erkoç, “Yavuz Bülent Bakiler’in aslen Kahramanmaraşlı olduğunu, Kahramanmaraş’a her gelişinde Şeyhadil Mezarlığı’ndaki akrabalarının mezarlarını ziyaret ettiğini ve bundan dolayı da kendisine “Fahri Hemşehrilik Beratı” verilmesinin düşünüldüğünü,” söyledi. Teklif yapılan oylamada oybirliği ile kabul edildi.

“Fahri Hemşehrilik Beratı” nedeniyle açıklamada bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Sultanu’ş Şuara Necip Fazıl Kısakürek’in dedelerinin de Kahramanmaraşlı olduğunu belirttikten sonra “Kahramanmaraş, bir ‘edebiyat şehri’ ve ‘şiirin başkenti’dir. Yavuz Bülent Bakiler gibi büyük bir şairin, yine kendisi gibi şair olan, büyük dedelerinden Mehemmed Sâbir’in ailesiyle birlikte, 200 yıl kadar önce Karabağ’dan Kahramanmaraş’a taşındığını, burada yaşadığını, burada şiirler yazdığını ve burada vefat ettiğini öğrendiğimizde sevinmiştik. Nasıl üstat Necip Fazıl’la hemşehrim olduğumuz için onur duyuyorsak, aynı şekilde Yavuz Bülent Bakiler’le hemşehri olduğumuz için de onur duyuyoruz” diye ifade etti.

Tüm şiirlerini Harman isimli kitabında bir araya getiren Yavuz Bülent Bakiler, Türk şiir geleneğinden kopmadan, şiirin estetik kurallarını ve imaj dünyasını, modern bir yaklaşımla şiirlerine başarıyla taşımış, nadir şairlerden biridir. Şair, Sivas’ta doğmuş; şiir yazmaya Anadolu topraklarında başlamıştır. Fakat şiirlerinin genelinde ve Türkistan Türkistan, Azerbaycan Yüreğimde Bir Şahdamardır gibi kitaplarında Azerbaycan’ın, özellikle Karabağ’ın hasreti, Anadolu sevgisiyle birlikte geniş yer tutmuştur. Yavuz Bülent Bakiler şiir ve düşünce dünyasının coğrafyasını, Anadolu’dan başlayarak Azerbaycan’a doğru genişletmiştir. Kendi ifadeleriyle: “(Şiirlerimi) Karabağ şehrinde toprağa karışan Hacı Ali Ferahşad dedemin Karapapak ruhuna armağan ediyorum. Şii-Sünni gerginliği dolayısıyla Azerbaycan’dan İmparatorluk Türkiyesi’ne göçerek, Kahramanmaraş’a yerleşen, orada vefat eden şair dedem Mehemmed Sâbir’in ruhuna da nakışlamak istiyorum. Kahramanmaraş’tan, tekrar Azerbaycan’a dönmek isterken Doğu Bayazid’den ileri geçemeyen dedem Mehemmed Sâbir oğlu Abdulbaki Karabaği’nin ruhuna da Huuu diyorum!”

Yavuz Bülent Bakiler’den aldığımız bilgilere göre “Ruslar, Azerbaycan topraklarına girince Şii-Sünni kavgası başlatmışlardı. Azerbaycan'da ‘Ali Mektepleri’ yanında ‘Ömer Mektepleri’ açmışlardı. Şii çocuklarını Ali mekteplerine, Sünni çocuklarını Ömer mekteplerine yazdırmışlardı. Böylece hepsi Türk, hepsi Müslüman olan bir milleti, ikiye bölmüşlerdi. Azerbaycan'da, Moskof marifetiyle bir mezhep kavgası başlayınca, Sünni kişiler, büyük topluluklar halinde Türkiye'ye göçmüşlerdi. O büyük göç esnasında, benim büyük dedelerimden Mehemmed Sâbir de, çoluğuyla, çocuğuyla birlikte, İmparatorluk Türkiyesi’ne doğru yollanmışlardı.”

Yavuz Bülent Bakiler’in büyük dedelerinden Mehemmed Sâbir, Kahramanmaraş Şeyhadil Mezarlığında metfundur.

Facebook'ta Paylaş
 
Anahtar Kelimeler:Kahramanmaraş, Büyükşehir, Belediyesi, tarafından, 200, yıl, kadar, önce, Karaba,
Kaynak / Editör
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Atanamayan Öğretmenlere Mesleğini Öğretti
Feci yangın! Ahşap evler kül oldu
Polis memurunun aracı kundaklandı

Polis memurunun aracı kundaklandı
15 yaşındaki kızın boğazını kesti
Uyuşturucu operasyonu
Saman yüklü kamyon devrildi!
Aycan çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü
Diğer Başlıklar

Kuyuya düşen inek uzun uğraşlar sonucu kurtarıldı
Atanamayan Öğretmenlere Mesleğini Öğretti
Feci yangın! Ahşap evler kül oldu
İki otomobil çarpıştı! Ölü ve yaralılar var
Polis memurunun aracı kundaklandı
15 yaşındaki kızın boğazını kesti
Uyuşturucu operasyonu
Saman yüklü kamyon devrildi!
Aycan çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü
Yedikleri peynir aynı aileden 6 kişiyi hastanelik etti
Yazarlar 
www.haberkahramanmaras.com
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  
Çok Güzel1578 Kişi (%77 )
  
İdare Eder210 Kişi (%10 )
  
Biraz Kötü271 Kişi (%13 )

Toplam 2059 Kişi

KAHRAMANMARAŞ HAVA DURUMU

K.MARAS

Tarihte Bugün
1861 - Sultan Abdulmecid'in vefatı, Sultan Abdulaziz'in tahta çıkışı.
1950 - Kore Savaşı'nın başlaması.
Kim KimdirTümünü Göster
Günün Sözü
Bu dünya çalışma yeridir. Ücret alınacak yer, ahirettir.
(İMAM-I RABBANİ (R.A))
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sayfa 5
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,20ms